Navrhování moderních šperků

Při navrhování moderních šperků se vám nabízí celá škála materiálů. Někdy budete při výrobě jednoho kousku potřebovat i dva nebo tři. Umělá hmota, sklo, tkaniny, různé předměty a papír mají různé vlastnosti, a to jak vizuální, tak fyzikální, když budete vymýšlet návrh, je nutné vzít v úvahu. Metody navrhování moderních šperků se liší stejně jako materiály, které si zvolíte. Nicméně následující způsoby se objeví v díle většiny návrhářů.

Chirurgická ocel 316L je nejlepší slitinou pro výrobu šperků zejména pro její vlastnosti.

Vizuální deník

Vizuální deník je obvykle považován za výchozí bod. Spočívá ve shromažďování nejrůznějších materiálů, které vám připadají zajímavé a inspirující. Můžete si nápady nakreslit, použít fotografie, ilustrace, různé předměty, nebo cokoliv, co zaujme vaší pozornost. Po nějakém čase možná zjistíte, že dokážete mezi těmito zdroji vidět souvislost – například když se zaměříte na podobnost barev, opakované vzory, mutace v přírodě, muzeum artefaktů, příběhy a teorie. Nejlepší je začít si své postřehy skicovat a postupně, díky pozorování a zaznamenávání, se v navrhování zdokonalíte. Ve vizuálním deníku byste měli mít zapsané i své vlastní poznámky. Když se například díváte na muzeum artefaktů, měli byste si zaznamenat datum, název, materiály, katalogová čísla a vše, co považujete za důležité.

Kniha návrhů

Druhým krokem je založení knihy návrhů, do níž si budete zaznamenávat nápady, rozvíjet koncept (vaše nápady a záměry) a navrhovat výrobky. Měli byste brát v úvahu materiály, velikost, barvu, techniky, postupy a také druh šperku, který chcete navrhnout, například brož, řetízek, nebo prsten. Jakmile budete mít návrhy, než se pustíte do výroby prototypů a konečného šperku, můžete experimentovat a vyhotovit zkušební vzorky. Během tohoto procesu budete nahlížet do knihy náčrtků, abyste si připomněli detaily návrhů a zaznamenali případné změny.

Makety a zkušební vzorky jsou nedílnou součástí návrhářství, obzvláště pokud objevujete nový materiál, protože nelze předvídat, jak se zachová. Experimentování často přináší úžasné výsledky. Zároveň vám pomůže vyřešit technické aspekty, jako například zda zapínání na náramku bude pevné a nebude se rozepínat.

Technický deník

Technický deník je dalším důležitým pomocníkem při navrhování a výrobě šperků. Slouží k zaznamenávání technik a postupů, které budete používat při zhotovováních dalších kousků. Je důležité přesně zapsat ceny materiálů a názvy obchodů, v nichž jste zakoupili, a také podrobný popis práce. To se vám bude hodit, pokud budete stejné šperky z chirurgické oceli zase někdy vyrábět. Místo písemných poznámek je možné použít fotografie díla v různých stádiích rozpracovanosti.

Někdo si založí vizuální deník, knihu návrhů a technický deník v jedné knize, ale je lepší mít každé zvlášť, protože se budete lépe soustředit na každou část navrhování. Při výrobě nového kousku má člověk často tendenci dokončit ho co možná nejrychleji, protože se nemůže dočkat, až uvidí výsledek. Mnohem uspokojivějšího efektu však dosáhnete trpělivostí a důkladností při navrhování a zkoušení.

Osobitý styl

Při navrhování moderních šperků lidé chtějí, aby se v nich odrážela jedinečná individualita. Vzhledem k nepřebernému množství materiálů a technik je možné časem a vytrvalostí dosáhnout toho, že vaše výrobky každý pozná podle osobitého stylu. Hodně šperkařů navrhuje výrobky v sériích. Můžou to být například prsteny z chirurgické oceli, které se liší jen nepatrně, třeba velikostí, barvou a materiálem, a přesto tvoří soupravu. K těmto rozdílům dochází méně u kousků vyráběných ve velkém množství. Typickým znakem moderních šperků je často ruční práce.

Výběr materiálů

Při výběru vhodných materiálů neexistují daná pravidla, takže materiál neurčuje, jaký šperk vyrobíte, a ani návrhy nemusíte přizpůsobovat materiálu. Někdy šperkař navrhne kousek, u něhož má volba materiálu symbolický význam, a nepřihlíží tolik k jeho vlastnostem. Jiní si zase vyberou takový, který je fascinuje svými vlastnostmi. V tomto případě je zajímavé sledovat průběh výroby, kdy se výchozí látka postupně proměňuje v hotový šperk.

Někteří šperkaři předtím, než vezmou do ruky surovinu, zvažují všechny možnosti s papírem a tužkou. Když používáte levné materiály, jako jsou papír, umělé hmoty a tkaniny, můžete nejdříve zhotovit zkušební vzorky a teprve potom konečný výrobek. Zkušební vzorky lze udělat třírozměrné. Možná vám bude připadat zvláštní, že vyrábíte kousek, aniž byste si nejdříve nakreslili všechny detaily. Přesto hodně výrobců moderních šperků má tuto metodu v oblibě, protože tvorba se přizpůsobuje vlastnostem materiálů.

Při navrhování šperků z fibru, umělé hmoty a skla je důležitým faktorem barva. Vzhledem k širokému výběru se často stává výrazným prvkem. Je velmi brát v úvahu vlastnosti materiálů. Například některé by se při zahřívání roztavily nebo by je žár zničil. V tom případě lze využít dalších technik, jako například nýtování, sešívání sešívačkou nebo lepení. Na první pohled vám to může připadat jako nepříjemný zádrhel, ale na druhou stranu to lze považovat za příjemné zpestření práce.

Svojí roli při navrhování šperků má rovněž váha materiálů. Umělé hmoty, pryž a tkaniny patří k lehkým, a proto jsou vhodné pro větší kousky. Využívání nejrůznějších materiálů není moderní trend. Po mnoho staletí používali naši předci k výrobě šperků vlasy, sklo, zkamenělé dřevo, peříčka, papír a další látky. Nyní sice máme k navrhování šperků jinou motivaci, ale touha vyrábět je a nosit přetrvává.

Náramky všeho druhu na našem webu. Náhrdelníky měly vždy ve společnosti výsostné postavení – byly jakýmsi symbolem ženského půvabu a ekonomického postavení muže této ženy. Body piercing je činnost, při které je zaváděn předmět, většinou šperk z různých materiálů do tkání.


Sponzorované odkazy:


Luxusní vibrátory, které ocení každá i ta nejnáročnější žena. Zajímavé články o Prstýncích pro ženy. Jízdní kola jsou vhodná pro všechny. Svítící tyčinky a náramky na Vaší párty za super ceny.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!